Op. Dr. Mücteba Gündüz

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Yaşam Tarzı DeğişiklikleriMide Balonu uygulaması son dönemlerde obezite cerrahisi haricinde sıklıkla tercih edilen bir obezite tedavisi ve kilo verme yöntemidir. Mide Balonu midede belirli bir hacim kaplayarak bireylerin daha az besin ile tokluğa ulaşmasını sağlar.

Mide Balonu sürecinde hasta sağlıklı beslenmeyi öğrenir ve ideal kilosunu koruyabilir. Bu süreçte verilen kilolar kişinin beslenme düzenine, egzersizine, yaşına, cinsiyetine, metabolizmasına ve eğer varsa sahip olduğu diğer hastalıklara göre değişim gösterebilir.

Sürekli olarak farklı diyetler deneyip kilo veremeyen bireyler bu yöntemi sıklıkla tercih ediyor. Çünkü mide balonu midenizde olduğu süre boyunca hem veremediğiniz kilolarınızdan kurtulup hem de sürdürebileceğiniz beslenme alışkanlıkları kazanabilirsiniz.

Mide balonu uygulamasını takip eden dönemde beslenme düzenine dikkat edilmeli ve hekimin ve diyetisyenin önerileri dikkate alınmalıdır.

İlk günlerde hastanın tolerasyonuna göre değişmekle birlikte sıvı diyetler uygulanır ve hasta tolere ettikçe yumuşak gıdalar ve devamında katı gıdalara geçiş beslenme sürecini takip eder. Bu dönemde bir beslenme uzmanından da destek almak hem besin çeşitliliğini sağlamak hem de beslenme programının takibini yapmak için önemlidir. Sağlıklı beslenme planına ek olarak mutlaka günlük veya haftalık egzersizler yapılarak yağ yakımı desteklenmelidir

Uzun zamandır diyet ve egzersizle kilo vermeye çalışıp başarılı olamıyorsanız ve kısa sürede istenmeyen kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız mide balonu uygulaması sizin için uygun bir zayıflama yöntemi olabilir.