Op. Dr. Mücteba Gündüz

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Ve Yaşam Tarzı DeğişiklikleriObezite cerrahisi; diyet, egzersiz vb. diğer kilo verme yöntemlerinin yetersiz kaldığı, BKİ’nin aşırı yüksek olduğu veya bireyin diğer sağlık sorunlarını iyileştirmek amacıyla hızlıca kilo vermesi gereken durumlarda uygulanan cerrahi operasyonların tümüne denir.

Tüp Mide ve Gastrik Bypass bu operasyonlardandır. Kısa sürede hızlı ağırlık kaybı sağlar. Ancak ağırlık kaybının sürekliliği ve sürecin sağıklı geçmesi için operasyonların akabinde bireylerin hayat tarzlarını değiştirmesi gerekir.

Obezite cerrahisinden sonraki ilk haftalarda sıvı diyet ile beslenilir. Bu sıvı diyet bir uzman kontrolünde yürütülmelidir. Buna ek olarak gereken durumlarda vitamin ve mineral takviyesi alınmalıdır.

Hastanın tolerasyonuna göre dinlenme ve iyileşme sürecinin ardından hafif egzersizlere başlanabilir ve birey günlük hayatına (iş, okul vb.) dönebilir.

Yüksek derecede obez iseniz ve obezite ile birlikte tansiyon, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklarınız da varsa obezite cerrahisi sizin için doğru çözüm olabilir..